Co to jest Linux? System Linux – wersje, kernel, działanie
14 marca 2022Co to jest Internet?
22 marca 2022O Linuxie można mówić wiele, jedni go kochają, inni unikają jak ognia. Jednym z powodów może być fakt posiadania niezmiernej ilości dystrybucji, co powoduje problem z wyborem odpowiedniej dla użytkownika. Każde wydanie mają zarówno swoje zalety jak i wady. Oto porównanie top najlepszych dystrybucji w roku 2022.
Przeciętnemu użytkownikowi często ciężko jest wybrać spośród ogromnej ilości opcji, dlatego poniżej przedstawiony jest top wyborów dystrybucji dla poszczególnych grup użytkowników. Ranking dla zwykłych użytkowników:
- Ubuntu – prawdopodobnie najbardziej znana z Linuksowych dystrybucji. Flagowiec wśród systemów z tej rodziny, posiada sporą społeczność tworzącą nową zawartość oraz szeroko testującą to wydanie. Z racji swojej popularności bez większego kłopotu można znaleźć zarówno poradniki wszelkiego rodzaju jak i większość tworzonego oprogramowania jest również kompatybilna z tym wydaniem. Wprost idealne wydanie dla przeciętnych użytkowników korzystających z komputera w celach rozrywkowych bądź codziennych.
- Linux Mint – doskonały system dla starszych komputerów. Również tak samo przyjazny jak Ubuntu, równie stabilny jak i bezpieczny, jednak mniej obciąża podzespoły komputera. To jest doskonała odpowiedź na pytania typu jaki linux na stary komputer. Sama konfiguracja tego systemu jest niezwykle prosta, więc nawet początkujący w technologiach informatycznych użytkownicy nie będą mieli z tą dystrybucją większych kłopotów.
- Zorin OS – bardzo ciekawa dystrybucja Linuxa. Dobre rozwiązanie dla osób, które szukają rozwiązania w stylu linux jak windows – pod względem graficznym bardzo przypomina najnowsze wydania Windowsa. Ci, którzy szukają alternatywy dla popularnych „okienek” ale przyzwyczaili się do ich interfejsu powinni rozważyć to wydanie.
Jaki Linux w 2022? Top najlepszych dystrybucji dla zaawansowanych użytkowników.
Osoby bardziej zaawansowane informatycznie mogą mieć zupełnie różne oczekiwania odnośnie systemu w stosunku do początkujących użytkowników. Dla obeznanych z technologią może bardziej zależeć na bezpieczeństwie i prywatności niż na prostocie korzystania. Dla pasjonatów technologii informatycznych poleca się:
- Fedora - często aktualizowany, pełen nowości system operacyjny. Wspierany przez wielu użytkowników skłonnych do pomocy mniej obeznanym z tym systemem. Nieduże wymagania względem sprzętu oraz duża ilość programów dostępnych dla tej dystrybucji powinna zachęcić bardziej doświadczonych użytkowników do korzystania.
- OpenSUSE - Bezpieczna i stabilna wersja Linuxa. Jest zintegrowana z systemem SAP, co jest dużym atutem dla osób używających komputera do pracy w korporacjach. System ten jest często aktualizowany, a instalacja zarówno samego systemu jak i łatek do niego wydawanych jest prosta.
- Gentoo Linux - dobry system dla osób, które cenią sobie dużą konfigurowalność, łatwość personalizacji systemu oraz możliwość dostosowania do sprzętu użytkownika. Niestety ta dystrybucja jest złożona oraz skomplikowana w obsłudze, dlatego nie zaleca się jej początkującym użytkownikom. W dobrych rękach jest w stanie wykrzesać naprawdę dużo możliwości.
Jaki Linux? Top najlepszych dystrybucji dla profesjonalistów.
Osoby, które z IT obcują na co dzień, jak choćby administratorzy systemów informatycznych czy programiści są w stanie bez problemu określić swoje potrzeby względem systemu. Wysoka stabilność i konfigurowalność to z pewnością są priorytetowe potrzeby. Niełatwo jest usatysfakcjonować profesjonalistów, dlatego dla nich najlepszym rozwiązaniem byłyby dystrybucje:
- Arch Linux - łatwo konfigurowalna wersja Linuxa, jednak większość operacji odbywa się za pomocą plików, skryptów i programów konfiguracyjnych – programiści wszelakiego rodzaju powinni polubić to wydanie Linuxa. Usunięte zostały zbędne graficzne dodatki obciążające system – za to często są wypuszczane aktualizacje, a społeczność tej dystrybucji jest bardzo aktywna. Posiada również drugą odmianę – „Black Arch Linux”, która przypadnie do gustu pentesterom systemów i sieci.
- Debian - Wyjątkowo stabilna i lekka dystrybucja. Idealna do hostowania na niej serwerów. Jest też również podstawą wielu dalszych dystrybucji, jak np. Ubuntu czy Knoppix. Jej zastosowanie z pewnością docenią administratorzy systemów informatycznych – nawet jeżeli nie jest najlepszym wyborem, jeżeli chodzi o codzienne użytkowanie. Jedna z najstarszych dystrybucji, wspierana przez wielu ekspertów i profesjonalistów. Z całą pewnością Debiana można podsumować w frazie „stabilny i niezawodny system operacyjny”.
- Slackware - dystrybucja również przeznaczona na serwery, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by ją instalować na komputerach zwyczajnych użytkowników. Jest co prawda ciężka i czasochłonna w instalacji, za to odwdzięcza się szerokimi możliwościami personalizacji oraz wysokim stopniem bezpieczeństwa. Slackware jest aktualizowany rzadziej niż inne dystrybucje, natomiast te aktualizacje są za to solidne, wytestowane i sprawdzone.
Linux jaki wybrać? Podsumowanie najlepszych dystrybucji.
Ile wersji Linuxa, to i tyle opinii o nich można znaleźć. Każdy użytkownik mógłby stworzyć swój własny ranking najlepszych wydań tego systemu i wcale nie musiałby być w błędzie. Większość osób docenia fakt, iż mogą dla siebie znaleźć dopasowane rozwiązanie, ponieważ każda dystrybucja, mimo cech wspólnych jakimi są wydajność i aktualność, jest unikalna na swój sposób.