Co to jest Messenger?
Co to jest Messenger?
9 marca 2022
Jak udostepnic Internet z telefonu na komputer
Jak udostępnić Internet z telefonu na komputer?
11 marca 2022
Co to jest Messenger?
Co to jest Messenger?
9 marca 2022
Jak udostepnic Internet z telefonu na komputer
Jak udostępnić Internet z telefonu na komputer?
11 marca 2022
Jak zrestartować komputer?

Jak zrestartować komputer?

Niemal każdy użytkownik sprzętu komputerowego spotkał się z potrzebą, aby zresetować komputer. Wielu osobom wydaje się to intuicyjne i bezproblematyczne, jednak dokonać resetu można na wiele sposobów. Przede wszystkim należy poznać pojęcie resetu komputera, określające ponowne uruchomienie komputera, od resetu systemu, który sprawia, że system przywraca się do wartości domyślnych, przez co użytkownik może stracić swoje zapisane dane na komputerze. Poznaj odpowiedź na pytanie jak zresetować komputer do ustawień fabrycznych!

Jak zresetować komputer do ustawień fabrycznych?

Reset systemu warto przeprowadzać w momencie, kiedy podczas użytkowania komputera pojawiają się problemy. Przykładem może być zmniejszona wydajność działania systemu, niespodziewane błędy typu bluescreen czy zawieszenia komputera spowodowane niedawną instalacją nowych programów. Dla użytkowników systemów z rodziny Linux jedynym sposobem na przywrócenie domyślnych wartości systemu jest reinstalacja całego systemu. W przypadku komputerów z systemem MacOS, jeżeli komputer posiada układ zabezpieczający Apple T2 to znaleźć można przydatne narzędzie do fabrycznego resetu. Jest ono dostępne w zakładce „Preferencje systemowe” i jest nazwane „Asystent wymazywania”. Należy je uruchomić i podążać za wyświetlonymi krokami. Następnie należy uruchomić ponownie komputer. Po ponownym uruchomieniu koniecznie wyłączenie systemu oraz przytrzymanie przycisku włączania tak długo, aż pojawi się komunikat „Loading startup options”. Teraz wystarczy zaznaczyć „Opcje”, wcisnąć „Dalej” i podążać za instrukcjami wyświetlonymi na ekranie. Na sam koniec należy uruchomić aplikację „Odzyskiwanie”, wybrać „Zainstaluj ponownie macOS” i postępować za wyświetlonymi instrukcjami.

Jak zresetować komputer Windows 10?

W przypadku najpopularniejszej rodziny systemów operacyjnych procedura przywracania ustawień fabrycznych różni się w zależności od posiadanej wersji systemu. Dla dominującego obecnie na rynku Windowsa 10 należy:

  • Otworzyć Menu Start znajdujące się w lewym dolnym rogu ekranu.
  • Wpisać „Reset”. Powinien pojawić się aplet „Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego”.
  • W oknie, które się pojawiło nacisnąć „Rozpocznij.
  • Teraz są do wyboru dwie opcje: „Zachowaj moje pliki” i „Usuń wszystko”. W przypadku, kiedy użytkownikowi zależy na plikach zapisanych na komputerze należy wybrać opcję „Zachowaj moje pliki”. Wtedy system usunie tylko część plików, np. zainstalowane programy. W przypadku drugiej opcji wszystkie dane są kasowane.
  • Po wybraniu pasującej opcji użytkownik może określić dodatkowe opcje, jak np. usunięcie plików wyłącznie z dysku, na którym jest zainstalowany Windows. Po ich skonfigurowaniu należy potwierdzić ustawienia i zapewnić nieprzerwanie zasilanie podczas całego procesu.
  • Teraz wystarczy nacisnąć przycisk „Reset”.

Uwaga! Jeżeli podczas procesu resetowania komputer straci zasilanie, może to doprowadzić do nieprzewidywalnych problemów, które mogą nawet całkowicie i nieodwracalnie uszkodzić system na dysku! Jeżeli nie jesteśmy w stanie uruchomić komputera, żeby go zresetować, te same czynności można wykonać z pomocą środowiska odzyskiwania systemu bądź bootowalnego nośnika z obrazem systemu.

Jak zresetować komputer Windows 7?

Dla starszej wersji systemu należy się odpowiednio wcześniej przygotować, jeżeli użytkownik pragnie mieć awaryjną opcję resetu do poprzednich ustawień. W tym celu należy wybrać „Menu Start” znajdujące się w prawym dolnym rogu, następnie „Panel sterowania” oraz „System i zabezpieczenia”. Teraz trzeba wskazać sekcję „Kopia zapasowa i przywracanie”, nacisnąć „Utwórz obraz systemu” i skonfigurować kopię zapasową systemu. Tak przygotowany użytkownik systemu może w razie kryzysowej sytuacji przywrócić system do poprzednich ustawień, gdyż sam system nie posiada opcji resetu fabrycznego, takowego można dokonać wyłącznie za pomocą formatowania i nowej instalacji świeżego systemu lub jeżeli na komputerze znajduje się fabrycznie wgrany Windows 7 to z pomocą opcji „Przywróć komputer do ustawień fabrycznych”.

Aby przywrócić system z wcześniej wykonanej kopii zapasowej należy postępować według poprzedniej instrukcji do momentu otwarcia opcji „Kopia zapasowa i przywracanie”. W tym momencie należy ponadto:

  • Nacisnąć „Odzyskaj ustawienia systemu na tym komputerze”.
  • Następnie wybrać „Użyj wcześniej utworzonego obrazu systemu do odzyskania komputera”.
  • Opcjonalnie można utworzyć dodatkową kopię zapasową plików, jeżeli od czasu utworzenia obrazu systemu pojawiły się dodatkowe pliki w systemie
  • Nacisnąć „Restart”. Komputer powinien teraz uruchomić się ponownie.
  • Kliknąć opcję „Użyj najnowszego dostępnego obrazu systemu (zalecane)”, a następnie kliknąć przycisk „Dalej”.
  • Na stronie „Wybieranie dodatkowych opcji przywracania” należy przycisnąć przycisk „Dalej”.
  • Na stronie potwierdzenia kliknąć w przycisk „Zakończ”, a następnie kliknąć przycisk „Tak”. System Windows rozpocznie przywracanie stanu komputera.

Sam proces przywracania systemu może potrwać nawet kilka godzin. Tak samo jak w przypadku resetowania Windowsa 10 komputer zostanie odcięty od zasilania w trakcie trwania procesu, może to doprowadzić do różnych błędów, a w konsekwencji permanentnie uszkodzić nasz system.

Jak zresetować komputer?

Nie zawsze problemy z naszym komputerem są na tyle poważne, by musieć dokonywać w systemie głębokich zmian czy przywracać system. Czasami również po prostu komputer przestaje być responsywny i w efekcie użytkownik nie jest w stanie wykonać żadnej operacji bądź reakcja komputera na kliknięcia jest bardzo wolna. Nie trzeba wysyłać sprzętu na serwis komputerowy, by rozwiązać problem. Wystarczy zrestartować komputer na nowo i problem powinien zniknąć. Zresetować komputer można na kilka sposobów: resetem miękkim i twardym.

Reset miękki polega na programowym wysłaniu sygnału restartu do komputera. Można tego dokonać poprzez uruchomienie Menu Start w przypadku Windowsa bądź jego odpowiedników dla systemów macOS i Linux oraz wybranie opcji Uruchom ponownie (Zrestartuj komputer/Restart – w zależności od systemu). Wtedy system wymusi zamknięcie wszystkich programów uruchomionych na komputerze oraz ponownie go uruchomi. Jeżeli jednak komputer przestanie odpowiadać na jakiekolwiek polecenia wydawane przez użytkownika nie pozostaje nic innego jak reset twardy.

Reset twardy jest resetem na poziomie sprzętu. Aby go wykonać należy tylko nacisnąć dedykowany przycisk na obudowie. Po wciśnięciu przycisku, który znajduje się na obudowie, zostanie wysłany sygnał elektryczny, który na moment odcina zasilanie płyty głównej oraz zeruje stany układów elektronicznych. Stanowcza większość komputerów stacjonarnych jest wyposażona w przycisk resetu. Jednak próżno takowego szukać w laptopach. Aby wykonać reset twardy w laptopie lub w tym małym odsetku komputerów niewyposażonych w osobny przycisk należy przytrzymać włącznik komputera/laptopa przez co najmniej 5 sekund. Efekt będzie taki sam. Jeżeli jednak z różnych powodów przyciski na obudowie komputera lub laptopa nie będą reagować na fizyczną interakcję nie pozostaje nic innego jak fizyczne odłączenie zasilania – w komputerze będzie to wyciągnięcie kabla z gniazdka zasilającego, a w przypadku laptopa należy odłączyć kabel od ładowarki i wyjąć baterię (jeżeli laptop nie posiada wbudowanej baterii).

Po całym procesie, jeżeli komputer samoczynnie się nie uruchomi ponownie, użytkownik może go uruchomić ponownie w zwyczajny sposób i wszystko powinno wrócić do normy. W przypadku zaawansowanych problemów, których rozwiązanie nie sprowadza się do uruchomienia ponownie komputera warto skorzystać z pomocy informatyka online.

Komentarze są wyłączone.