Automatyczne wyłączanie komputera

Jak zmienić kanał WiFi?
Jak zmienić kanał WiFi?
14 lutego 2023
Dlaczego komputer nie widzi telefonu?
Dlaczego komputer nie widzi telefonu?
8 marca 2023
Jak zmienić kanał WiFi?
Jak zmienić kanał WiFi?
14 lutego 2023
Dlaczego komputer nie widzi telefonu?
Dlaczego komputer nie widzi telefonu?
8 marca 2023
Automatyczne wyłączanie komputera

Od czasu do czasu, gdy zdarzy się potrzeba pobrania większych plików takich jak filmy, gry lub programy. Nie każdy ma na to czas, zatem automatyczne wyłączanie komputera stacjonarnego lub laptopa stanie się dobrym wyjściem z niecodziennej udręki. Jakie rozwiązania są najkorzystniejsze? Oto instrukcje automatycznego wyłączenia systemów Windows, macOS i Linux.

Kiedy automatyczne wyłączenie komputera okaże się przydatne?

W sytuacji, gdy pobierana jest duża ilość danych, ale użytkownik komputera musi opuścić swoje stanowisko, wyłączenie sprzętu może doprowadzić do utraty plików. Wyłączenie komputera po czasie pozwoli ukończyć pobieranie i obniży koszty związane z zapotrzebowaniem na energię elektryczną, która byłaby pobierana do powrotu użytkownika.

Funkcja ta ma zalety nie tylko w domu. W dużej firmie, pracownicy niestosujący się do umówionego czasu pracy będą utrudnieniem dla osób sprzątających i firm ochroniarskich. Duża liczba włączonych urządzeń spowoduje również wyższe koszty za energię elektryczną, którym można zapobiec poprzez auto wyłączanie komputera. Bez zbędnych instalacji dodatkowych programów, odpowiednie ustawienie narzędzia wbudowanego w system Windows pozwoli na pełne korzystanie z tej opcji.

Jak ustawić automatyczne wyłączenie komputera?

Usługa automatycznego wyłączania komputera została zaimplementowana w każdym systemie operacyjnym. Trzeba jednak pamiętać, że inaczej przebiega to dla systemów Windows, Apple czy też Linux. Konkretna metoda ustawienia automatycznego wyłączenia komputera zależy więc przede wszystkim od zainstalowanego oprogramowania.

Automatyczne wyłączenie komputera Windows

Jeśli rozmyślałeś kiedyś nad wyłączeniem komputera po czasie, to warto wiedzieć, że istnieją trzy sposoby, a konfiguracja każdego z nich w systemach Windowsa przebiega nieco inaczej. Oto wspomniane powyżej kombinacje.

Komenda wyłączenia PC – zamknięcie przy pomocy wiersza poleceń

Gdy jesteś w trybie administratora, otwórz wiersz polecenia i wyszukaj „cmd” w pasku wyszukiwania systemu. Wprowadź „shutdown -s -t [seconds]” w terminalu i naciśnij Enter. Seconds w tym przypadku będzie stanowić rzeczywistą liczbę sekund, przez którą twoje urządzenie będzie włączone (np. shutdown -s -t 7200). W momencie, gdy chcesz anulować automatyczne wyłączanie komputera Windows 10, należy użyć polecenia „shutdown -a” – wtedy nastąpi przerwanie zadania.

Czasowe wyłączenie komputera przy użyciu skrótu na pulpicie

To ten sam zabieg, jakim jest użycie wiersza polecenia z wykorzystaniem szybkiego skrótu. Aby go utworzyć, na pulpicie prawym przyciskiem myszy z rozwijalnej listy wybierz „Nowy->Skrót”. Komenda shutdown zostanie uruchomiona poprzez dwukrotne kliknięcie. Następnie wpisz “shutdown -s -t [seconds] i kliknij “Dalej”. Jeśli chcesz, aby komputer wyłączał się o godzinach dopasowanym twoim wymaganiom, istnieje możliwość stworzenia większej ilości skrótów. Dobrze jest zatytułować swój skrót tak, żeby później w łatwy sposób móc odnaleźć ten, który faktycznie chcemy użyć.

Jak automatycznie wyłączyć komputer przy pomocy aplikacji?

Ciekawa i całkowicie darmowa jest aplikacja nosząca nazwę Shutdown8. Można w niej ustawić różne profile czasowe dobrane do naszych potrzeb, aby zaplanować wyłączanie urządzenia co do minuty. Oprogramowanie pod nazwą RTG NINJA również zasługuję na uwagę, z racji na możliwość wybrania pasujących nam godzin wyłączenia komputera, jego restartu i wylogowania. Popularnością cieszy się także program Shutdown Timer Classic wyposażony nie tylko w automatyczne wyłączanie komputera Windows 10, ale w funkcje takie jak: ponowne uruchomienie, hibernacja, uśpienie, wylogowanie i zablokowanie. Gdy już zdecydujemy się na którąś z nich, nasz system wyświetli na pulpicie zegar informujący, w jakim czasie dokona wyłączenia komputera.

Jak zaplanować automatyczne wyłączenie komputera Apple

Gdy posiadasz komputer Mac, możesz użyć opcji automatycznego wyłączania, zatem najprostsze będzie wykorzystanie funkcji planowania. Klikając logo Apple z lewej strony u góry ekranu, ukaże się rozwijalna lista menu, a w niej preferencje systemowe. W drugiej kolejności włącz ikonę „oszczędzanie energii”, następnie w prawym dolnym rogu wybierz widoczny przycisk „Harmonogram”. Po ustaleniu preferowanych przez siebie opcji dopasuj godziny i przyciskiem „OK” zakończ czynność.

Automatyczne wyłączenie komputera z systemem Linux

W systemie Linux z pewnością przyda się wbudowany program qshutdown. Poprzez szczegółowe ustawienia można w nim zaplanować automatyczne wyłączanie komputera o danej godzinie, która jest dla nas wygodna. Poza automatycznym wyłączaniem, możliwym jest również uśpienie komputera lub jego ponowne uruchomienie. W czasie odliczania do zaplanowanej godziny wyłączenia, wszelkie zdarzenia systemowe gromadzone są w logach w formie tekstowej. Po powrocie do urządzenia użytkownik może zapoznać się z ich treścią, dzięki czemu nie straci żadnych szczegółów z pracy komputera.

 

Komentarze są wyłączone.