Co nowego oferuje iOS 15? Lista nowych funkcji dla urządzeń firmy Apple.

Jak ściągać muzykę z Youtube?
Jak ściągać muzykę z Youtube? Najprostsze metody pobierania.
28 kwietnia 2022
programy linux
Programy na system Linux. Najlepsze alternatywy popularnych programów.
12 maja 2022
Jak ściągać muzykę z Youtube?
Jak ściągać muzykę z Youtube? Najprostsze metody pobierania.
28 kwietnia 2022
programy linux
Programy na system Linux. Najlepsze alternatywy popularnych programów.
12 maja 2022
ios 15 co nowego

ios 15 co nowego

Kolejne już wydanie systemu dla iPhone’ów i iPadów nie jest żadnym zaskoczeniem czy innowacją – jednak wprowadza ono sporo dodatkowych funkcji, które są przydatne. iOS 15 był dostępny dla beta-testerów już w czerwcu 2021, ale właściwą premierę otrzymał dopiero kilka miesięcy później, zaraz po premierze najnowszych iPhone’ów 13. Jakie zmiany otrzymał system?

iOS 15 jakie modele?

Nowy system został zaprojektowany tak, by pasować do wszystkich urządzeń, na których znajdował się już iOS 14. Co to oznacza w praktyce? Na jakie iphony trafi iOS15? Opcje instalacji nowego systemu otrzymają wszystkie telefony od iPhone’a 6s w góre, czyli telefony nawet z 2015 roku, chociaż część funkcji może być niedostępna. Poniżej lista urządzeń, które otrzymają możliwość aktualizacji:

  • iPhone 6s Plus
  • iPhone SE
  • iPhone 7
  • iPhone 7 Plus
  • iPhone 8
  • iPhone 8 Plus
  • iPhone X
  • iPhone XS
  • iPhone XS Max
  • iPhone XR
  • iPhone 11
  • iPhone 11 Pro
  • iPhone 11 Pro Max
  • iPhone 12
  • iPhone 12 mini
  • iPhone 12 Pro
  • iPhone 12 Pro Max
  • iPhone SE (2. generacja)
  • iPod touch (7. generacja)

iOS 15 – lista nowych funkcji

Nowy system operacyjny od Apple nie jest przełomowy – fani oczekiwali chociażby odświeżonego wyglądu. iOS 15 za to przynosi rozwiązania ułatwiające życie, również dostosowanych do czasów pandemii. Pierwsza łatka (iOS 15.1) naprawia część błędów występujących w bazowej wersji. Oto, jakich zmian doczekał się iOS 15

Zmiany w FaceTime

Dla niezaznajomionych z tematem – FaceTime jest to systemowy komunikator wydany przez firmę Apple w 2010 roku. Oferuje opcje rozmów głosowych lub z wideo przez Internet, co pozwala uniknąć kosztów związanych z połączeniami telefonicznymi. Funkcjonalność tego komunikatora jest zbliżona do komunikatorów typu Skype czy WhatsApp, z tym wyjątkiem, iż korzystać z niego do tej pory mogli wyłącznie użytkownicy urządzeń firmy Apple, jednak wraz z wypuszczeniem iOS 15 aplikacja otrzymała aktualizacje, która umożliwi użytkownikom łączenie się z użytkownikami Windowsa / Androida. Ci ostatni będą mogli korzystać z aplikacji poprzez przeglądarkę internetową.

Kolejną funkcją, którą otrzymał FaceTime jest SharePlay – umożliwia ona użytkownikom komunikatora na udostępnienie ekranu smartfona znajomym, słuchanie tej samej listy utworów przez kilka osób czy nawet inteligentną regulację głośności, która dostosuje poziom głośności słuchanej muzyki czy oglądanych filmów, kiedy któraś z osób zacznie rozmawiać.

Dodatkowo wprowadzono wsparcie obsługi dźwięku przestrzennego, tryb portretowy, który rozmyje tło i skupi ostrość na twarzy rozmówcy i tryb izolacji głosu, co zapewni tłumienie odgłosów dobiegających z tła.

Aktualizacja aplikacji Pogoda

Zmianom uległ między innymi interfejs, który stał się bardziej intuicyjny. W tle aplikacji pojawiły się animacje informującej o aktualnej pogodzie w lokalizacji, w której znajduje się użytkownik, a opcja pogody 10-dniowej pozwala teraz sprawdzić temperatury w każdym dniu z osobna.

Aktualizacja aplikacji Mapy

Mapy otrzymały przydatne poprawki – jeszcze bardziej szczegółowe informacje o wyznaczonej trasie, uwzględniające przejścia dla pieszych i ścieżki rowerowe czy usprawnienie mapy nawigacyjnej powinny zadowolić każdego użytkownika. Atrakcyjnym dodatkiem, zwłaszcza dla turystów jest „Interaktywny Globus”, który pokazuje krajobrazy z całego świata z najlepszego punktu widzenia. Niestety, tą funkcją będą mogli się cieszyć wyłącznie użytkownicy znajdujący się w USA.

Tryb skupienia

Ta funkcja pozwala na zarządzanie powiadomieniami z różnych aplikacji – w podstawowym trybie wyłączy wszystkie powiadomienia, które mogą potencjalnie rozproszyć użytkownika. Dodanych jest kilka innych trybów, przykładowo Praca, Jazda samochodem, Granie, Czytanie, Relaks czy Sen, które pozwolą w różnym stopniu zastopować wyskakujące powiadomienia. Dodatkowo każdy z trybów można personalizować i wybrać, z których aplikacji użytkownik chce otrzymywać powiadomienia.

Rozpoznawanie tekstu

Kolejną nowością wprowadzoną wraz z systemem jest funkcja „Tekst na żywo” – pozwala ona na skopiowanie tekstu widocznego w kadrze aparatu lub na zrobionym już zdjęciu. Usługa obsługuje również język polski – jest w stanie skopiować tekst, jednak bez polskich znaków, przez co funkcjonalność jest ograniczona. Aby użyć tej funkcji, wystarczy włączyć aparat, skierować obiektyw w stronę tekstu, nacisnąć ikonę funkcji, zaznaczyć tekst i go skopiować.

Ulepszone powiadomienia

Nieznacznie została zmieniona oprawa wizualna wyskakujących powiadomień. Okienka informacyjne zostały zaokrąglone tak, jak panele w ustawieniach smartfona, dzięki czemu powiadomienia prezentują się schludniej. Duże zmiany zaszły w samym systemie sortowania powiadomień – w tym momencie są segregowane w kolejności od najważniejszych, które są umieszczane w górnej części ekranu, na samym środku. Ta funkcja jest programowalna – można wskazać konkretne godziny, w ciągu których powiadomienia mają być sortowane.

Przeglądarka Safari

Tutaj dokonały się największe rewolucje – została całkowicie przebudowana graficznie. Aktualnie pasek do wpisywania adresów znajduje się na dole ekranu, co jest nowatorskim podejściem – tym, którym się nie podoba umiejscowienie paska mogą przesunąć go w stare miejsce. Dodano nowe opcje zarządzania otwartymi kartami za pomocą gestów, a stronę startową można od teraz konfigurować. Dodatkowo zaimplementowano wyszukiwanie głosowe, inteligentną ochronę przed śledzeniem w sieci oraz obsługę rozszerzeń.

iCloud+

Ta usługa jest oparta o model subskrypcji i jest przeznaczona dla użytkowników, którzy potrzebują dużo pamięci – z pomocą iCloud+ użytkownik może zyskać nawet do 2 TB dodatkowej powierzchni dyskowej na dane. Każdy z planów oferuje dodatkowe opcje zabezpieczające jak choćby szyfrowanie danych wychodzących czy możliwość wygenerowania losowych adresów e-mail, które będą przekierowywać wysłane wiadomości na właściwy adres e-mail użytkownika.

Aplikacja Wallet

Ta aplikacja pozwala od teraz na przechowywanie nie tylko wirtualnych kart płatniczych, za pomocą których można płacić bez posiadania fizycznego plastiku w ręce, ale również i kluczy do domu, samochodu czy pokoju hotelowego – po odpowiedniej konfiguracji będzie można otworzyć zamki za pomocą tej aplikacji. Dodatkowo na terenie USA i dla amerykańskich użytkowników aplikacja ma pozwalać na przechowywanie dowodu osobistego i prawa jazdy.

Naprawione błędy w iOS 15.1

  • Nieprawidłowe informowanie o braku miejsca podczas importowania zdjęć i wideo przez aplikację Zdjęcia.
  • Nieprawidłowe podawanie aktualnej temperatury przez aplikację Pogoda.
  • Wstrzymywanie odtwarzania dźwięku z aplikacji po zablokowaniu ekranu.
  • Problemy z wykrywaniem dostępnych sieci Wi-Fi.
  • Algorytmy zużycia baterii na iPhone’ach 12 zostały uaktualnione.

Komentarze są wyłączone.