Jak usunąć hasło Windows 10?
15 lipca 2022Co to jest iOS?
21 lipca 2022Obecnie system Android dominuje na rynku urządzeń mobilnych. Jest zainstalowany na niemal wszystkich smartfonach większości producentów. Jednym z nielicznych wyjątków są iPhone’y firmy Apple. Android otrzymuje ważne aktualizacje średnio raz do roku, które zbiorczo są oznaczane jako następna wersja. Poniżej wszystkie zmiany wprowadzone w Android 13.
Co to jest Android 13?
By wpierw zrozumieć zmiany, najlepiej zacząć od podsumowania czym jest system Android i do czego służy. Poniżej znajdują się wyłącznie skrótowe informacje – wszystkie informacje o tym czym jest i do czego służy Android znajdują się w tym artykule. Skrótowo:
- Android jest to system operacyjny przeznaczony na urządzenia mobilne (smartfony i tablety).
- Umożliwia komunikacje z podzespołami telefonu – zarządza podstawowymi zasobami urządzenia oraz dostarcza interfejs graficzny, by pozwolić korzystać w prosty sposób z różnych aplikacji zainstalowanych na telefonie.
- Corocznie są wprowadzane nowe aktualizacje poprawiające między innymi wydajność, komfort czy bezpieczeństwo użytkownika podczas korzystania z systemu.
Android 13 kiedy premiera?
Obecnie oficjalnie wydanie trzynastej wersji Androida jest planowane w okolicach sierpnia 2022 roku, jednak może być przesunięte nawet i do okolic końcówki października tego roku. Użytkownicy nie są informowani o wypuszczeniu systemu wcześniej niż w momencie jego faktycznego wydania. Oczywiście, chętni użytkownicy mogą wypróbować system w wersji Beta (obecnie Beta 4), jednak nie jest to zalecane rozwiązanie, ponieważ w wydaniu testerskim system Android jest bardziej podatny na wszelkiego rodzaju zawieszenia i błędy. Warto również wspomnieć, iż nie wszystkie smartfony otrzymają opcje aktualizacji do trzynastki. Każda firma prowadzi osobną politykę aktualizacyjną, jednak dobrym ogólnikiem do przyjęcia będzie założenie, iż opcje aktualizacji otrzymają smartfony nie starsze niż 3 lata.
Nowości w Android 13
Co nowego w Android 13? Najnowsza wersja tego systemu operacyjnego nosi nazwę „Tiramisu”. Google nadaje nazwy kodowe dla Androida opierając się o nazwy słodkości – zarówno popularnych marek (Kit Kat, Oreo) jak i ogólnych przekąsek (Apple Pie, Marshmallow). Producent oprogramowania zrezygnował z nazw kodowych opartych na słodyczach od 10 wersji Androida, jednak wewnętrznie wciąż one funkcjonują.
Android 13 wciąż jest w fazie rozwoju, dlatego nie wszystkie funkcje opisane poniżej trafią do systemu. Analogicznie mogą również pojawić się funkcje, o których na stan obecny również nikt nie wie. Tematem przewodnim w tym wydaniu jest zwiększona prywatność i bezpieczeństwo użytkowników. Oto lista zmian, jakich można oczekiwać:
- Lepszego zarządzania pamięcią, co wpłynie na lepszą wydajność urządzeń. Dodatkowo to nie powinno ograniczać aplikacji działających w tle w takim stopniu, jak obecnie. Poprawi się również zarządzanie energią - funkcja TARE będzie odpowiedzialna za to, żeby system lepiej zarządzał aplikacjami uruchomionymi w tle, co związane będzie między innymi z poziomem naładowania baterii.
- Przebudowanego ekranu blokady, który umożliwi skanowanie kodów QR bez odblokowywania urządzenia. Dynamicznego ustawienia wyglądu ikon, zgodne z Material You. Android 13 ma zaoferować ponadto więcej interaktywnych tapet.
- Ustawiania osobnego języka dla każdej aplikacji, o ile będzie dostępne tłumaczenie.
- Poprawionego łączenia ze znanymi sieciami bezprzewodowymi.
- Możliwości zmiany użytkownika z poziomu ekranu blokady. Obecnie trzeba najpierw odblokować urządzenie, by zmienić profil. Wymusza to znajomość hasła czy PIN-u przez wszystkich użytkowników. Teraz dla każdego profilu będzie dało się ustawić osobne hasło.
- Usprawnienia dotyczącego działania gestów - mają być one lepiej rozpoznawane przez system.
- Ulepszonego tryb wielu okien, który teraz będzie domyślnie aktywny dla każdej aplikacji.
- Aktualizacji Android Auto i Android TV.
- Więcej uprawnień dla powiadomień, co pozwoli zredukować liczbę niepotrzebnych notyfikacji.
- Możliwości regulacji natężenia światła z latarki. Obecnie można ją włączyć lub wyłączyć, ale Android 13 umożliwi regulację światła.
- Dodawania wielu kart płatniczych. Każde konto będzie mogło mieć przypisane inną kartę płatniczą.
- Wykorzystania Bluetooth Low Energy do przesyłania dźwięku. Będzie to możliwe dzięki kodekowi LC3 – nie spadnie jakość dźwięku, a pozwoli to zaoszczędzić energię. Przebudowany zostanie także widżet, który umożliwi zmianę wyjścia dźwięku.
- Szybszego ładowania gier. Będzie to możliwe dzięki chwilowemu zwiększeniu wydajności procesora na czas wczytywania.
- Nowych wygaszacze ekranu z najważniejszymi informacjami typu data, godzina, % naładowania baterii czy aktualną pogodę w pobliżu lokalizacji telefonu.
- Dodania funkcji MEP (Multiple Enabled Profile), która umożliwi przypisanie dwóch (lub więcej) numerów do jednej karty eSIM. Zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony prywatności. Na wyróżnienie zasługuje sekcja WiFi, która otrzyma ustawienia prywatności minimalizujące dzielenie się lokalizacją użytkownika oraz nowe ustawienia dotyczące pamięci: będzie można udostępnić wybrane zdjęcie i wideo dla aplikacji i zablokować dostęp do reszty.
- Kompatybilności z czipami UWB, które pozwolą dokładniej określić lokalizację.
- Pojawią się również narzędzia dla deweloperów, w tym między innymi odświeżona bliblioteka Android’s Core (Java 11).
Poza wszystkimi wcześniej wspomnianymi nowościami deweloper systemu Android 13 naprawia błędy oraz łata luki z poprzednich wydań systemu.