Jak zainstalować Windows 11?
27 maja 2022Jak sformatować komputer?
14 czerwca 2022Po świeżej instalacji Windowsa pierwsza rzecz, którą należy wykonać, aby system był w pełni funkcjonalny to instalacja sterowników, a zaraz po tym – instalacja programów użytkowych. Oto zestaw niezbędnych programów dla Windows 10 oferujących zarówno najprostsze funkcje jak i zaawansowane opcje.
Dobre programy dla Windows 10 – w skrócie
Wszystkie z sugerowanych programów są darmowe, a ich instalacja nie jest skomplikowana. Poniżej znajduje się skrótowa lista najlepszych programów ze swojej kategorii.
- Program do rozpakowywania archiwów – 7-zip
- Pakiet biurowy – Dokumenty Google
- Odtwarzacz wideo – VLC Media Player
- Odtwarzacz audio – Spotify, Aimp
- Przeglądarka internetowa – Mozilla Firefox
- Pakiet kodeków – K-Lite Codec Pack
- Program antywirusowy – Malwarebytes, ESET
- Edytor obrazów - GIMP
- Klient poczty – Mozilla Thunderbird
Dobre programy Windows 10
- Program do rozpakowywania archiwów – 7-zip
- Pakiet biurowy – Dokumenty Google
- Odtwarzacz wideo – VLC Media Player
- Odtwarzacz audio – Spotify, Aimp
- Przeglądarka internetowa – Mozilla Firefox
- Pakiet kodeków – K-Lite Codec Pack
- Program antywirusowy – Malwarebytes, ESET
- Edytor obrazów - GIMP
- Klient poczty – Mozilla Thunderbird
Użytkownicy często kompresują pliki oraz tworzą archiwa. Bez odpowiedniego programu do rozpakowywania nie będzie można podejrzeć i skorzystać z zawartości paczki. Najbardziej oczywistym wyborem w tej kwestii był popularny 7-zip – wygodny, szybki i skuteczny. Posiada mnóstwo opcji oraz obsługuje wiele formatów plików, między innymi 7z, ZIP, RAR, CAB czy ISO.
Wraz z systemem operacyjnym Microsoft dostarcza również niezwykle pożyteczny pakiet oprogramowania biurowego: Microsoft Office – w którym znajduje się znany prawdopodobnie przez każdego zaznajomionego z pracą biurową Word i Excel. Bez tych narzędzi nie można sobie wyobrazić obecnej pracy administracyjnej. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na duży wydatek jakim jest koszt licencji pakietu Office. Dobrą alternatywą są Dokumenty Google. Największą zaletą jest zapis dokumentów w chmurze – pozwala to na dostęp do plików z dowolnego komputera.
Wbudowany odtwarzacz systemowy w Windowsie ma kilka mankamentów, dlatego warto poświęcić te kilka minut by zainstalować lepszą aplikację do odtwarzania filmów. VLC Media Player obsługuje olbrzymią ilość różnych formatów plików, jest szybki i zajmuje mało miejsca. Dodatkowo posiada różne opcje, np. dodawanie napisów do filmów czy tworzenia zrzutów ekranu.
Dlaczego w tej kategorii znajdują się aż 2 programy? Spotify jest przeznaczone do strumieniowania muzyki, AIMP zaś do odtwarzania offline. Jeżeli użytkownik nie ma problemu z dostępem do internetu i ceni sobie możliwość odkrywania nowych utworów – Spotify będzie najbardziej odpowiednim wyborem. W przypadku odsłuchiwania swojej ulubionej listy utworów pobranej na komputer czy laptop lepszy będzie AIMP.
Tak naprawdę wybór przeglądarki jest bardzo subiektywny. Każda z nich ma swoje cechy, które dla jednych będą zaletami, dla innych zaś wadami, dlatego nie w sposób wybrać najlepszą. Dlatego, pomimo, iż Mozilla Firefox jest szybką, intuicyjną oraz dbającą o prywatność przeglądarką to wciąż jest to tylko sugestia.
Po co w ogóle na komputerze kodeki? W skrócie – kodek jest to program lub urządzenie pozwalające na przekształcenie strumienia danych lub sygnału. Opisując to innymi słowami: kodeki umożliwiają odczytywanie różnych zakodowanych formatów plików – bez nich nie będzie możliwe, np. odtworzenie filmu w formacie .avi. K-Lite Codec zajmuje mało miejsca i zawiera dużą ilość kodeków, co pozwala na odtworzenie każdego popularnego formatu pliku wideo lub audio.
Na rynku dostępnych jest wiele różnych antywirusów. Tych gorszych warto się wystrzegać – spowodują więcej szkód niż pożytku na komputerze. Najlepszym bezpłatnym antywirusem będzie Malwarebytes – zapewni odpowiednią ochronę i jest na bieżąco aktualizowany, by chronić przed coraz nowszymi zagrożeniami. W wypadku, kiedy użytkownik może pozwolić sobie na skromny wydatek – wtedy warto zainwestować w antywirus ESET – zapewni ochronę w czasie rzeczywistym i usunie bądź wyleczy zainfekowane pliki zanim użytkownik zdąży je choćby zobaczyć.
Wbudowany edytor obrazów – Paint – to proste narzędzie, które nie posiada zbyt wiele opcji. Lepszą alternatywą będzie GIMP – darmowy program rozwijany od ponad dwudziestu lat. Brakuje mu pewnych opcji dostępnych w komercyjnych rozwiązaniach, jednak pozwala na naprawdę wiele – zarówno amatorzy jak i profesjonaliści docenią możliwości tego edytora.
Dla osób, które przetwarzają dużą ilość wiadomości email dziennie dużo wygodniejszym rozwiązaniem od korzystania z poczty przez przeglądarkę internetową jest klient poczty email. Polecanym rozwiązaniem jest Mozilla Thunderbird – proste i przyjemne w obsłudze narzędzie, za pomocą którego hurtowe ilości wiadomości nie będą już tak problematyczne.
Dobre programy Windows 7 i inne systemy
Starsza wersja systemu Windows wciąż jest bardzo popularna wśród użytkowników komputerów, dlatego warto uwzględnić ją w zestawieniu. Wszystkie z wcześniej wymienionych programów będą oczywiście pasować do tzw. „siódemki”, jednak do tej listy należy dorzucić program Driver Booster. Jest to program odpowiedzialny za zautomatyzowaną aktualizację sterowników – konieczny od momentu, kiedy Windows 7 został pozbawiony wsparcia od twórców systemu w styczniu 2020 roku. Dla systemów Linux dedykowane jest osobne zestawienie, które można znaleźć w tym artykule.