Co to jest Internet?
22 marca 2022Jak przesłać zdjęcia z telefonu na komputer?
25 marca 2022Często przy korzystaniu z komputera, z czasem użytkownik zauważa spadek jego wydajności. Dostrzegalny jest na wielu płaszczyznach: programy, które kiedyś działały bez problemu nie są już w stanie pracować bez zawieszenia się, coraz częściej pojawiające się zawieszenia się systemu czy też bardzo długie uruchamianie się na start. Nie zawsze oznacza to starość sprzętu, czasami wystarczy zrobić porządki w systemie, aby znów działał jak nowy.
Jedną z przyczyn obciążenia komputera mogą być właśnie programy w tzw. „autostarcie”, czyli uruchamiające się wraz z systemem operacyjnym. Często producenci sprzętu komputerowego instalują fabrycznie mnóstwo swojego autorskiego oprogramowania, które już na dzień dobry obniża wydajność systemu. Następnie użytkownik ściąga własne programy użytkowe, których z czasem przestaje używać, ale mimo wszystko one dalej startują wraz z systemem.
Programy uruchamiane przy starcie Windows 10
Na szczęście w systemach Windows można wybrać, którym programom użytkownik chce zezwolić na uruchamianie się, a którym nie. Aby wyłączyć programy startowe w windows 10 należy:
- Nacisnąć prawym przyciskiem myszy na pasek zadań lub wcisnąć kombinacje klawiszy CTRL+ALT+DEL
- Wybrać „Menedżer zadań”
- Przejść do zakładki „Uruchamianie”
- Wybrać programy, które korzystający z komputera chce uruchamiać przy starcie.
Ten schemat postępowania sprawdzi się również w przypadku, jeżeli na komputerze jest zainstalowane najnowsze wydanie systemu, czyli Windows 11, a także dla starszych wersji 8 oraz 8.1.
Jak wyłączyć programy przy starcie systemu Windows 7
W przypadku starszych komputerów nadmiar śmieci w systemie jest wyjątkowo uciążliwy. Komponenty, które zostały naznaczone upływem czasu dodatkowo muszą pracować pod niepotrzebnie zwiększonym obciążeniem, co może prowadzić do nieoczekiwanych zawieszeń systemu, a w konsekwencji poirytowania użytkownika. Dlatego warto okresowo robić porządki w komputerze i pozbyć się zbędnych programów. Aby wyłączyć programy przy starcie systemu Windows 7 należy:
- Nacisnąć kombinacje klawiszy „Windows” + R.
- W oknie, które się pojawiło wpisać „msconfig”.
- W następnym oknie, które wyskoczyło wybrać zakładkę „Uruchamianie”.
- Wybrać poszczególne programy, które mają się uruchamiać, bądź nie uruchamiać przy starcie systemu.
Programy oczyszczające system
W Internecie można znaleźć bardzo dużo różnych programów do oczyszczania i przyśpieszania komputera. W tej kwestii jednak należy być bardzo ostrożnym - spora część z nich nie spełnia swoich zadań. W najlepszym wypadku zostanie wyświetlony komunikat o pozytywnym oczyszczeniu komputera, kiedy w rzeczywistości nic nie zostanie zmienione, w najgorszym zaś nieświadomy zagrożenia użytkownik pobierze na komputer wirusa, który może wyrządzić szkody lub przesyłać wrażliwe dane hakerowi. Duża część programów może wykorzystywać też agresywną politykę udostępniając opcje dopiero po wykupieniu pełnej wersji. Jeżeli jednak uda się odnaleźć odpowiedni program, można szybko i w łatwy sposób zaprowadzić porządek w systemie.
Korzyści wynikające z regularnego czyszczenia systemu
Niezależnie od tego, czy to jest nowoczesna maszyna z górnej półki, czy to stary, leciwy laptop – każdy sprzęt, jeżeli odpowiednio się o niego zadba, odwdzięczy się sprawnym działaniem. Wyłączanie zbędnych programów przy starcie systemu jest jedną z metod na przyśpieszenie komputera. Dodatkowo zaleca się regularne usuwanie niepotrzebnych programów z komputera. Jednak to tylko najprostsze kroki. Do dogłębnego czyszczenia zarówno komputera, jak i laptopa, a także z wszystkimi innymi kłopotami, które komputery mogą przysporzyć najlepiej jest skorzystać z usług profesjonalistów.