programy linux
Programy na system Linux. Najlepsze alternatywy popularnych programów.
12 maja 2022
jak ściągnąć film z youtube
Jak ściągnąć film z Youtube? Proste sposoby na pobieranie plików
20 maja 2022
programy linux
Programy na system Linux. Najlepsze alternatywy popularnych programów.
12 maja 2022
jak ściągnąć film z youtube
Jak ściągnąć film z Youtube? Proste sposoby na pobieranie plików
20 maja 2022
jak wzmocnić sygnał wifi

jak wzmocnić sygnał wifi

Słabe połączenie z siecią może wywoływać frustracje u wielu użytkowników. Ładujące się w nieskończoność filmiki, strony, które nie wczytują zawartości, duże opóźnienie w grach – to wszystko może powodować słaby sygnał Wi-Fi. Użytkownik nie jest jednak bezsilny w tej kwestii. Co zatem można zrobić, aby wzmocnić sygnał Wi-Fi?

Jak zwiększyć zasięg WiFi – możliwości błędnej diagnozy

Nie zawsze słaby zasięg WiFi jest winny słabej prędkości Internetu. W przypadku wolnego łącza internetowego warto uzyskać więcej informacji z artykułu o tym jak przyśpieszyć Internet. W momencie, kiedy użytkownik ma problemy z diagnozą i rozwiązaniem problemu dobrym wyjściem jest również konsultacja ze specjalistami, którzy z chęcią rozwiążą wskazany problem.

Skrótowe porady jak zwiększyć zasięg WiFi

Lista kroków, które należy podjąć w celu zdiagnozowania przyczyny słabeego zasięgu sieci:

  1. Umiejscowienie routera.
  2. Ułożenie anten.
  3. Usunięcie zakłóceń środowiskowych.
  4. Konfiguracja sprzętu.
  5. Zmiana pasma nadawania.
  6. Zakup repeatera.
  7. Skorzystanie z urządzeń typu Access Point.
  8. Sieci Mesh.
  9. System PowerLink.
  10. Kontrola ustawień odbiorników i karty sieciowej.
  11. Wymiana uszkodzonego routera.

Umiejscowienie routera

Położenie urządzenia jest niezwykle ważne. Router powinien znajdować się w możliwie jak najdostępniejszym miejscu – niewskazane jest umiejscowienie go w szafie czy za biurkiem, ponieważ nadawany sygnał jest tłumiony. Najlepsze miejsce na router jest w centralnej części domu czy biura, by sygnał dochodził w każdy zakamarek. Dodatkowo warto sprawdzić siłę emitowanego sygnału – w Internecie jest dostępnych mnóstwo darmowych aplikacji do mierzenia siły sygnału WiFi, które pomogą w wybraniu odpowiedniego miejsca na router.

Ułożenie anten

Nadajniki w routerze rozsyłają sygnał w osi poziomej od swojego położenia – to znaczy, że przy ustawieniu anten pionowo fale radiowe będą się rozchodzić na głównie boki, a przy ułożeniu ich poziomo – w górę i w dół. W przypadku ustawienia routera w małym mieszkaniu, gdzie jest tylko jedno piętro nie ma potrzeby ustawiania anten poziomo, ponieważ nie ma potrzeby dostarczania sygnału przez wiele pięter. Dla większych domów czy pomieszczeń należy przemyśleć jak ustawić anteny by wykorzystać cały potencjał nadawania.

Usunięcie zakłóceń środowiskowych

Dużo zależy od miejsca, w jakim router pracuje – grube ściany żelbetonowe czy mnóstwo innych urządzeń elektronicznych pracujących wokół nie sprzyjają zasięgowi WiFi. W miarę możliwości należy odizolować router od niekorzystnych czynników zewnętrznych jak architektura budynku czy duża liczba innych sprzętów elektronicznych, które mogą nadawać na tej samej częstotliwości (np. głośniki Bluetooth lub mikrofalówki).

Konfiguracja sprzętu

Aby zmienić ustawienia routera należy najpierw się do niego zalogować poprzez przeglądarkę internetową, podać adres IP routera, login i hasło. Po zalogowaniu się do panelu sterowania warto odszukać kilka różnych opcji. Pierwszą opcją, którą należy sprawdzić jest siła nadawania routera – po jej ustawieniu można stwierdzić, czy urządzenie pracuje z pełną mocą. Wartość wyświetlana może być pokazana w procentach jako ogólne określenie lub w jednostce mocy.

Kolejną opcją wartą sprawdzenia jest kanał nadawania. Najpopularniejsze pasmo nadawania routera, czyli 2,4 Ghz, jest podzielone na 13 osobnych kanałów. Obecnie każde gospodarstwo domowe czy mieszkanie w bloku jest wyposażone w router, a w stanowczej większości przypadków ustawienia tego parametru są fabryczne, co w rezultacie daje kilka lub nawet kilkanaście urządzeń pracujących na jednym kanale, co sprawia, że wzajemnie się zakłócają. Wystarczy zmienić kanał nadawania, by przynajmniej częściowo ograniczyć problemy z zasięgiem. Przydatnym faktem może być, iż kanały posortowane są po mocy sygnału – kanał 1 pozwala uzyskać największy zasięg w porównaniu do reszty przy jednocześnie najmniejszej przepustowości pasma, natomiast kanał 13 znajduje się po drugiej stronie skali – umożliwia przesyłanie danych z największą przepustowością kosztem zasięgu sieci.

W przypadku, gdy urządzeń jest za dużo i każdy kanał jest okupowany, warto rozważyć przeniesienie się na częstotliwość 5 Ghz.

Zmiana pasma nadawania

To rozwiązanie może okazać się konieczne w momencie, w którym w otoczeniu znajduje się za dużo urządzeń nadających na falach 2,4 Ghz. Tutaj również trzeba przeszukać panel administracyjny routera i zmienić odpowiednią opcję. Należy pamiętać o tym, że tylko nowsze urządzenia posiadają funkcję nadawania w paśmie 5 Ghz oraz o tym, że będzie to wymagało się pod podłączenie pod nową sieć (zazwyczaj nazywa się tak samo, tylko z dopiskiem _5Ghz).

Kontrola ustawień odbiorników i karty sieciowej

Przyczyny mogą też leżeć po stronie urządzeń odbiorczych – być może karta sieciowa w systemie jest źle skonfigurowana lub nawet uszkodzona. Jednak dla mniej obeznanych z technologią wszystkie ustawienia, jakie można znaleźć w karcie sieciowej sprawią, że poprawna konfiguracja będzie nie lada wyzwaniem – dlatego warto rozważyć kontakt z profesjonalistami. W momencie, kiedy karta jest uszkodzona – pomóc może tylko wymiana na nową lub dokupienie zewnętrznej karty sieciowej.

Poza kartą sieciową również należy sprawdzić komputer czy telefon, z którego użytkownik korzysta – jeżeli sprzęt został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, może to spowodować spadek wydajności połączenia internetowego, który może być mylnie interpretowany jako słaby sygnał. W wypadku infekcji wirusem komputerowym konieczny będzie skan odpowiednim oprogramowaniem antywirusowym, który uzdrowi sprzęt użytkownika.

Zakup repeatera

Jeżeli po wszystkich działaniach, które można samodzielnie i bezpłatnie wykonać, w dalszym ciągu występuje problem z zasięgiem to konieczne może być kupno repeatera. Jest to urządzenie, które najpierw odbierze sygnał z routera, a następnie odtworzy i wzmocni, rozprzestrzeniając go dalej. Do umiejscowienia wzmacniacza sygnału wifi (repeatera) stosuje się te same zasady jak dla routera, a dodatkowo nie należy go umieszczać zbyt blisko routera.

Skorzystanie z urządzeń typu Access Point

O ile repeater pozwoli na lekkie rozszerzenie możliwości routera, o tyle access pointy są w stanie stworzyć dużo bardziej rozległą sieć lokalną, np. obejmującą terem całego zakładu produkcyjnego. Różnica między wzmacniaczem sygnału wifi a punktami dostępowymi jest taka, iż repeater tylko odtwarza i powtarza otrzymany sygnał, natomiast access point należy kablem połączyć z routerem by rozszerzyć możliwości sieci.

Sieci Mesh

Aby skutecznie rozprowadzić sygnał po całym domu warto rozważyć instalację tzw. Mesh WiFi. System mesh jest złożony z kilku (zazwyczaj trzech) urządzeń połączonych ze sobą – głównego routera i jego pomniejszych satelit. Wszystkie elementy łączą się ze sobą bezprzewodowo, dlatego zbędne staje się poprowadzenie dodatkowego okablowania. Urządzenia wchodzące w skład sieci mesh komunikują się w trybie każdy z każdym – dlatego nawet najdalej oddalony nadajnik od routera głównego jest w stanie wysyłać silny sygnał WiFi – w przeciwieństwie do repeatera, który przy dużej odległości od routera już ma problemy.

System PowerLine

Ciekawą alternatywą dla wszystkich poprzednich metod jest poprowadzenie sygnału poprzez przewody sieci elektrycznej. Do tego wykorzystuje się adaptery PowerLine. Ewidentnymi zaletami tej metody jest brak konieczności dokładania nowego okablowania oraz duże prędkości połączeń między adapterami (nawet do 2000Mb/s). Jednak nie zawsze ta metoda sprawdzi się przy rozszerzaniu zasięgu sieci – w przypadku, kiedy architektura i elektryka budynku jest stara, stworzenie sieci typu PowerLine może okazać się niemożliwe. W dodatku wydajność sieci może drastycznie zmaleć w momencie, kiedy pojawi się obciążenie sieci elektrycznej – włączą się urządzenia pobierające dużo prądu, na przykład sprzęty AGD.

Wymiana uszkodzonego routera

Jeżeli żadna metoda nie pomaga, z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić uszkodzenie routera. Jeżeli urządzenie ma problemy z nadawaniem konieczna może okazać się jego wymiana. Obecnie jest dostępnych mnóstwo routerów do różnych zastosowań, jak choćby do grania (router gamingowy) lub do obsługi Internetu Rzeczy (router do smart home) z masą dodatkowych funkcji, jak choćby obsługa sieci 5G.

W przypadku problemów z doborem sprzętu dobrym rozwiązaniem będzie kontakt ze specjalistami, którzy doradzą, zamówią i skonfigurują odpowiednie urządzenie.

Komentarze są wyłączone.