Historia Warszawy, obecnej stolicy i największego miasta Polski, sięga XII lub XIII wieku, kiedy to powstał historycznie najstarszy na terenie dawnej Warszawy dwór książąt mazowieckich Jazdów — obecnie Ujazdów. Najstarszym ważnym ośrodkiem grodowym z X wieku wiązanym z włączeniem Mazowsza w skład Państwa Mieszka I jest Stare Bródno, z rejonu którego osadnictwo przeniosło się na brzeg Wisły. Na przestrzeni wieków miasto przeżywało lata świetności, lecz kilkakrotnie stawało też na skraju całkowitego zniszczenia, podczas najazdów szwedzkich, rosyjskich oraz niemieckich. Obecny charakter miasta w znacznej mierze związany jest ze zniszczeniami jakie przyniosła II wojna światowa, oraz procesem odbudowy. Przyjmuje się, że historyczny charakter zachował się, lub został przywrócony w około 30%.
Słynne atrakcje Warszawy
Zamek królewski
Zamek Królewski w Warszawie to historyczne miejsce, siedziba dworu królewskiego. To właśnie tutaj uchwalono Konstytucję 3 Maja. Zamek jest tłumnie odwiedzany przez turystów, którzy mogą podziwiać piękne wnętrza z licznymi dziełami wielkich mistrzów jak Canaletto i Rembrandt.
Pałac kultury i nauki
Pałac Kultury i Nauki został wybudowany w centrum Warszawy jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Choć dla wielu Warszawiaków budynek ten jest symbolem radzieckiej dominacji nad Polską, to z drugiej strony wpisał się on już na stałe w krajobraz stolicy i stanowi obecnie jeden z jej najbardziej rozpoznawalnych symboli.
Łazienki królewskie
Próżno w Warszawie szukać miejsca, które lepiej oddawałoby ducha epoki stanisławowskiej. Łazienki Królewskie w Warszawie są nie tylko wyrazem dominujących w owym czasie kategorii estetycznych, ale także odzwierciedleniem osobistych zamiłowań i smaku artystycznego Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Stare miasto
Po zniszczeniach z czasów wojennych nie ma w najstarszej części Warszawy żadnego śladu. Dzięki wzorcowej rekonstrukcji Stare Miasto w Warszawie zostało w 1980 r. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Galeria miasta
Popularne wydarzenia w mieście Warszawa
ORANGE WARSAW FESTIVAL
To festiwal muzyczny odbywający się w Warszawie od 2008 roku. Sponsorem tytularnym jest Orange. Organizatorem oraz promotorem festiwalu w latach 2013-2015 była firma Rochstar Events, obecnie jest to AlterArt. Festiwal aktualnie odbywa się na Torze Wyścigów Konnych Warszawa-Służewiec. Dotychczas fani muzyki dzięki Orange uczestniczyli w koncertach: Kings of Leon, Years & Years, Imagine Dragons, Martin Garrix, Beyoncé, Linkin Park, The Prodigy, The Offspring, Moby, Jamiroquai, Ms. Lauryn Hill, Cypress Hill, Nelly Furtado, Skunk Anansie, Basement Jaxx i Fatboy Slim. Festiwal zgromadził do tej pory ponad 300 tysięcy widzów i blisko 60 artystów!
Wianki nad Wisłą
Wianki to piknik rodzinny inspirowany słowiańską tradycją uroczystego świętowania Nocy Kupały zwanej również Sobótką.
W trakcie radosnych zabaw odbywały się dawniej różnego rodzaju wróżby i tańce, a dziewczęta puszczały wianki z zapalonymi świecami.
Wianki nad Wisłą to także wieczorne koncerty najlepszych polskich i zagranicznych zespołów.
To cykliczna impreza plenerowa odbywająca się w Multimedialnym Parku Fontann, na Podzamczu, nad Wisłą w Warszawie. Wianki organizowane są nieprzerwanie od 1996.
Jazz na Starówce
Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce to letni festiwal jazzowy odbywający się w Warszawie na Rynku Starego Miasta. Pierwsza edycja miała miejsce w 1994, a koncerty odbywają się w każdą sobotę lipca i sierpnia. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny, festiwal korzysta z dotacji m. st. Warszawy, MKIDN oraz pomocy sponsorów, partnerów i patronów mediowych.
Festiwal Jazz na Starówce jest największym pod względem liczby widzów festiwalem jazzowym w Polsce. Każdy sobotni koncert w lipcu i sierpniu gromadzi ok. 3-4 tys. osób, a jedna edycja przyciąga około 50 tysięcy.
Festiwal Nauki
Festiwal Nauki w Warszawie to coroczna impreza organizowana od 1996 roku odbywająca się w przedostatni tydzień września. Celem jest popularyzacja nauki poprzez udostępnienie społeczeństwu zwiedzania placówek naukowych oraz organizacje licznych spotkań, wykładów, paneli dyskusyjnych, pokazów i filmów.
Na Festiwal składa się ponad pięćset różnorakich imprez, organizowanych przez liczne placówki naukowe z całej stolicy.
Festiwal Nauki jest współzałożycielem i członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Spotkań z Nauką EUSCEA.